BEMBEYAZ DİŞERE SAHİP OLMAK HAYAL DEĞİL

Şimdi beyaz moda; üstelik sadece kıyafette, ayakkabıda ya da ev dekorasyonunda değil. Bembeyaz dişler, kusursuz parlaklıkta bir gülümseme ve göz alıcı bir kahkaha… Şimdi herkes, o hayalini kurduğu bembeyaz dişlere sahip olmanın peşinde! Beyaz dişlere sahip olduğunuz zaman yalnızca bakımlı görünmekle kalmıyor, aynı zamanda kendinize olan güveninizin artmasını sağlıyorsunuz. Gülüşünüzü kat be kat iyileştiren beyaz dişler, güzelliğinize güzellik katmayı da ihmal etmiyor. Bembeyaz dişler için ne yapmalı, daha beyaz bir gülüşe sahip olmak için diş beyazlatma yöntemleri neler ve dişlerinizin beyazlığını korumak için neler yapmanız gerekiyor, hepsi bu rehberde sizleri bekliyor.

Kim Bembeyaz Bir Gülümseme İstemez Ki?

Kabul etmek lazım ki bembeyaz diş demek, daha yüksek özgüven, daha güzel bir gülümseme ve daha etkileyici bir fiziksel görünüm demek. Kişiyi kozmetik açıdan ciddi ölçüde iyileştiren ve dış görüntüsüne olumlu katkı sağlayan beyaz dişler, aynı zamanda sağlıklı bir ağız ve diş yapısını da işaret eder. Diş yüzeyi beyaz kaldıkça üzerinde biriken gıda kalıntıları, tartar ya da sarı plaklar, daha belirgin bir hal alarak ilerlemeden anında müdahale edilmesini sağlar. Böylesine fazla avantaja sahip beyaz dişleri elde etmek ise o kadar kolay olmamalı, değil mi? İşte orası tartışılır. En modern ve güncel diş beyazlatma yöntemleri ile ziyadesiyle kolay bir şekilde dişlerinizi beyazlatmak ve saniyesinde daha güzel bir gülüşe sahip olmak, aslında mümkün.

Bembeyaz Dişlere Sahip Olmanın Yöntemleri

Bembeyaz dişler için ne yapmalı sorusunun cevabını arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Elbette herkes daha beyaz ve parlak bir gülümsemeye sahip olmak için diş beyazlatma doktoruna gitmek zorunda değil; ancak bunu yapmanın size sağladığı eşsiz faydaları da yok değil. Söz konusu diş beyazlatma yöntemleri olduğu zaman diş kliniklerinde uygulanan en çağdaş beyazlatma yöntemlerini şöyle sıralamak mümkün:

1- Ev Tipi Diş Beyazlatma

Ev tipi diş beyazlatma işlemi, adından da anlaşılacağı üzere çoğunlukla hastanın evinde gerçekleştirilen bir yöntemdir. Buna rağmen hasta, bir kereye mahsus da olsa dişçi muayenesine gelmek durumunda kalır; zira ona özel olarak hazırlanacak beyazlatma jelinin üretimi için öncelikle ağız ölçüsünün alınması gerekir. Ev tipi diş beyazlatmanın özünde, elde edilen ölçülere uygun beyazlatma plaklarının oluşturulması yatar. Klinik ortamda hazırlanan plaklar, yüzde 10 ila yüzde 15 civarında karbamid peroksid maddesi içerir. Zaten dişlerinizin beyazlamasına etki eden aktif madde de budur.

Ev tipi diş beyazlatmanın ilk adımında ölçü işlemi ve beyazlatma plağı üretimi tamamlanır, ardından da plaklar hastaya teslim edilir. Bu plakların her gün günde en az 4-6 saat boyunca aralıksız olarak kullanılması gerekir. Yaklaşık 10-15 gün kadar sürmesi beklenen bu kullanımın sonucunda dişlere istenen beyazlama etkisi verilmiş olur. Çoğu kişi, gündelik yaşantısına engel olmaması ve aralıksız kullanım sağlaması açısından bu plağı gece uykusunda kullanmayı tercih eder.

2- Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi, ev tipi diş beyazlatma ile kıyaslandığında çok daha kısa sürmektedir. Hastanın evinde herhangi bir plak takması ya da ekstra bir işlem yapması beklenmez; diş beyazlatma işlemi tamamen diş kliniğinde gerçekleşir. Ofis tipi diş beyazlatma uygulaması, lazerle diş beyazlatma yöntemi ile de desteklenebilir. Hasta diş kliniğinden bir diş beyazlatma seansı randevusu alır. Randevu sırasında diş beyazlatma uzmanı, özel lazer destekli diş beyazlatma ışınlarından faydalanarak ışınları doğrudan hastanın dişlerine uygular. Monokromik düzeyde, tek fazlı yoğun ışınlar yayan lazer beyazlatma cihazı sayesinde yaklaşık 1 saat içerisinde diş beyazlatma işlemi tamamlanmış olur.

Diş beyazlatma konusunda herhangi bir aciliyeti ya da zaman hassasiyeti olmayan hastalar, ev tipi diş beyazlatmayı tercih edebilir. Öte yandan kısıtlı bir zaman dilimi içerisinde dişlerini beyazlatmak isteyenlerin çoğu, hakkını ofis tipi diş beyazlatma yönteminden yana kullanmaktadır. Tek bir seansta ve 45 dakika – 1 saat gibi kısa bir zaman diliminde gerçekleştirilen ofis tipi diş beyazlatma, hastalara anında daha beyaz bir gülümseme vaat etmektedir.

3- Tek Diş Beyazlatma

Adından da anlaşılacağı üzere tek diş beyazlatma, sadece belirli bir dişe uygulanan beyazlatma yöntemidir. Aklınıza bir kişinin neden sadece tek bir dişini beyazlatma ihtiyacı hissedebileceği sorusu gelebilir. Bazen kapsamlı kanal tedavilerinden sonra tedavi edilen dişler, renk değişimine uğrayabilme riski taşır. Bu gibi durumlarda, özellikle de kanal tedavisi ağzın ön kısımlarında yer alan dişlerden birine yapıldıysa, diğer dişlerin yanında bu diş farklı bir renge bürünebilir. Bundan rahatsız olan ve estetik açıdan bu soruna çözüm getirmek isteyen hastalar, tek diş beyazlatma yönetimini tercih etmektedir.

Tek diş beyazlatma yöntemi uygulanırken önce kanallı dişteki dolgu sökülür, ardından da açılan oyuğa beyazlatma jeli yerleştirilir. Jel konumlandırıldıktan sonra geçici dolgu konur ve diş, istenen renge ulaşana kadar bu tedavi devam ettirilir. Tek diş beyazlatma yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kanal dolgusunun çok iyi şekilde izole edilmiş olmasıdır.

Diş Beyazlatmanın Avantajları

* Fiziksel görünümünüzü iyileştirir: Zaman içerisinde şekerli gıda, asitli yiyecek, kahve, çay ve tütün mamulleri tüketimi, dişlerimizde istenmeyen leke ve sararmalara yol açmaktadır. Belki çoğu zaman farkında olmayız ama bu sararmalar ve renk değişimleri, aslında fiziksel görüntümüzde ciddi estetik kayıplara yol açar. Düzgün ve beyaz dişlerle gülümsemek, kişinin yüzüne ve gülüşüne daha estetik bir görüntü kazandırır.

* Kendinize olan güveninizi artırır: Dişlerinizi beyazlattıktan sonra etkisini yalnızca fotoğraflarda göreceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Her aynaya baktığınızda çok daha sağlıklı, bakımlı ve güzel bir gülümsemeye sahip olduğunuzu görecek ve bu da doğrudan özgüveniniz üzerinde pozitif bir etki oluşturacaktır.

* Kırışıklık görünümünü azaltır: Belki bu illüzyondan haberiniz yoktu ama daha beyaz bir gülümseme, suratınızdaki odak dengesini tamamen değiştiren bir olaydır. Bembeyaz dişlerinizle parlak bir gülümseme attığınız anda karşınızdaki kişinin tüm odağı gülümsemenize kayar, bu da göz altı kırışıklıkları gibi istenmeyen fiziksel yan etkilerin fark edilmemesine vesile olur.

* Sağlığa herhangi bir zarar teşkil etmez: Her ne kadar ilaç ve kozmetik madde kullanımı içerse de, diş beyazlatma yöntemleri diğer estetik cerrahi yöntemleri kadar komplike ve tıbbi süreçler gerektirmez. Minimal düzeyde beyazlatıcı madde kullanımı ile diş sağlığına hiçbir zarar vermeden daha parlak ve beyaz bir gülümsemeye kavuşmanız mümkündür.

* Kişisel bakım süreçlerinizi daha keyifli hale getirir: Bembeyaz bir gülümseme sayesinde diş fırçalamak, saçlarınızı kestirmek, yüzünüze bakım yapmak gibi kişisel bakım süreçlerine yönelik motivasyonunuz artar.

* Sosyal yaşantınıza olumlu katkıda bulunur: Bembeyaz dişlerin verdiği tarifsiz özgüven ile hem sosyal ilişkilerinizde daha başarılı bir seyir izleyebilir, hem de kariyerinizde daha özgüvenli bir duruş sergileyerek hayal ettiğiniz pozisyona bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Bembeyaz dişlerin vaat ettiği avantajlar size sadece fiziksel olarak değil, sosyal ve manevi olarak da katkı sağlar.

Eğer siz de bembeyaz diş nasıl olur diye merak ediyorsanız ve bembeyaz dişler için İstanbul’un en iyi diş beyazlatma doktorlarından bir randevu almak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Hemen Sarıyer Zekeriyaköy’deki kliniğimizden bir diş beyazlatma seansı talep ederek siz de yıllardır hayalini kurduğunuz o bembeyaz, kusursuz gülümsemeye sahip olabilirsiniz!