Dijital Diş Hekimliği

 

Dijital Ağız İçi Tarayıcı
Dijital Ağız İçi Tarayıcı

iTero Dijital Ölçü / Tarama

Gelişen teknoloji ile dişlerin ölçüsünü almak son derece konforlu ve hızlı bir hal aldı. Geleneksel diş hekimliğinde tanı ya da tedavi modeli, metal ölçü kaşığında ağıza uygulanan hamur benzeri bir ölçü maddesi ile yapılırdı. Günümüzde ise bu uygulamanın yerini dijital ağız içi tarayıcılar aldı.

Kliniğimizde bulunan iTero ağız içi tarayıcının kamerası ile dişlerinizin 3 boyutlu modellemesi yapılır, aynı esnada sizler de ekrandan dişlerinizin 3 boyutlu (3D) görüntüsünü görebilirsiniz.

Bu sayede konforunuzdan ödün vermeden dişlerinizin taranarak ölçüsü alınmış olur, tedaviniz hızlı bir şekilde ilerler.

Diş Hekimliğinde Lazer
Diş Hekimliğinde Lazer

Dijital Gülüş Tasarımı

 Dijital gülüş tasarımı; Hastanın yaş, cinsiyet, yüz hatları ve dudak gibi yumuşak dokularını bütünüyle ele alarak, kişinin ihtiyacına yönelik en sağlıklı ve en estetik diş tasarımının uygulanmasıdır.

Bu amaçla, hastanın profesyonel dental fotoğrafçılık ekipmanlarıyla ağız ve yüz fotoğrafları çekilir. Dişlerinin iTero ağız içi tarayıcı ile 3 boyutlu modellemesi yapılır. Uygulanacak tedavi yöntemi için gereken tüm kayıtlar elde edildikten sonra program üzerinde tasarım gerçekleştirilir.

Dijital gülüş tasarımının uygulandığı tedavi seçenekleri:

– Diş eti seviyelemesi ile pembe estetik

– Ortodontik tedavi, Şeffaf Plak tedavisi

– Porselen kaplama ya da lamine uygulaması gibi protetik tedaviler

– Kompozit bonding gibi estetik diş hekimliği uygulamaları

Dijital gülüş tasarımı için üstteki tedavilerden biri yeterli olabilirken, bazı durumlarda vakanın ihtiyacına göre birden fazla tedavi seçeneğinin kombinasyonu gerekebilmektedir.

Dijital Ortodonti
Dijital Ortodonti

Dijital Ortodonti

 Ortodonti tedavilerinde de dijital diş hekimliğinin getirdiği işlemlerden faydalanmaktadır.

Tanı amacıyla 3 boyutlu modelleme: iTero ağız içi tarayıcı ile dakikalar içinde dişlerinizin 3 boyutlu modelini görebilirsiniz.

Dijital Tedavi Simülasyonu: Ağız içi tarayıcı ile elde edilen dişlerinizin dakikalar içinde 3 boyutlu öncesi-sonrası tedavi simülasyonunu görmeniz mümkün. Böylece detaylı bir şekilde dişlerinizin güncel durumunu ve tedavi sonrasındaki konumu görebilir, isteklerinize göre şekillenmesini sağlayabilirsiniz.

Invisalign Şeffaf Plak Tedavisi ile dijital planlama: Invisalign tedavisi öncesinde dişlerinizin 3 boyutlu modeli, fotoğraflarınız ve röntgenleriniz direkt olarak A.B.D.’de bulunan firma sistemiyle paylaşılır. Özel bir program sayesinde dişlerinizin final pozisyonu yüzünüze de uyumlu olacak şekilde sanal olarak tasarlanır ve plaklarınız üretilir. Bu sayede siz Invisalign tedavinize daha başlamadan, dişlerinizin düzelmiş konumunu görebilir ve tedavinizin toplamda kaç hafta süreceğini bilirsiniz.

Dijital Ortodontik Aygıtlar: Dişlerinizin elde edilen taraması gerekli firmalar ile paylaşılarak, çene genişletme aygıtı, damaklık ya da koruyucu retainer telleriniz 3 boyutlu yazıcılar sayesinde tam ihtiyacınıza göre üretilir. Bu uygulama sırasından milimetrik olarak hesap yapılabildiğinden, ilgili aygıtın ağzınıza tam olarak oturması sağlanır.

Cerrahi Rehber Plağı

Bazı komplike vakalarda, dental implant uygulaması öncesinde tomografi görüntüsü üzerinde planlama yapılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda dental implantın plananan konuma uygulanabilmesi için cerrahi rehber plağı uygulanmaktadır. Dijital olarak üretilen bu şablonlar sayesinde, cerrahi işlem sırasında dental implantlar planlanan konuma yerleştirilir.

CAD CAM  Sistemleri

Dijital diş tasarımı olarak da bilinen dijital diş hekimliği, temelinde CAD-CAM teknolojisini kullanılır. Dijital diş hekimliği süreçlerini daha iyi anlayabilmek adına öncelikli olarak CAD CAM sistemlerinin nasıl çalıştığına yakından bakmak gerekir.

İsminden de anlaşılacağı üzere CAD CAM sisteminin temel olarak iki aşaması vardır: CAD ve CAM.

-CAD Aşaması:

Computer Aided Design, yani bilgisayar destekli tasarım aşamasında, ürün tasarımlarında bilgisayar yazılımlarından destek alınır. Bu aşama esnasında dijital üç boyutlu görüntüleme yapılabildiği gibi pek çok farklı dijital ölçü sistemlerinden de yararlanılmaktadır. Bu aşama, dijital diş tasarımı sürecinin somut ve yazılımsal kısmını ifade etmektedir.

-CAM Aşaması:

Computer Aided Manufacturing, yani bilgisayar destekli imalat aşamasında ise artık yapılan tüm dijital ölçümlemeler somut bir hal almaya başlar. Çeşitli yazılım programları aracılığıyla hazırlanan diş modelleri ve diş tasarımları, fiziksel olarak işlenmeye ve üretilmeye başlar. Bu imalatın sonunda ise yapılacak olan işleme bağlı olarak bir tedavi planı oluşturulur. İmplant tedavisi, protez diş ya da Cerec 3D diş gibi farklı işlemler, CAD CAM sistemi ile hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları Nelerdir?

Dijital diş hekimliği, özellikle son yıllarda hastaların daha zahmetsiz ve daha pratik bir diş tedavisi için başvurduğu yöntemlerin arasında kendine yer edinmiştir. Dijital tarama, dijital tasarım ve dijital üretim olmak üzere üç farklı aşamadan oluşan dijital diş hekimliği, pek çok avantajı da beraberinde getirir. Dijital diş hekimliğinin hastalara sunduğu yenilikçi faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Diş Tedavisini Kısaltma: Dijital diş hekimliğinde kullanılan bilgisayar yazılımları, bazı durumlarda 2 saat kadar bir süre içerisinde hastanın tüm tedavisini tamamlayabilmektedir. Bu hem hekim, hem de hasta için oldukça önemli bir avantajdır.

-Estetik ve Biyolojik Madde Kullanımı: CAD CAM sistemlerinde kullanılan maddeler biyolojik açıdan güvenilir olduğu için hastanın sağlığına herhangi bir zarar teşkil etmez.

-Geleneksel Yöntemlerden Daha Yenilikçi Teknikler: Dijital ağız içi tarayıcı sayesinde ağız içinden mum benzeri maddeler ile ölçü alma yöntemi kullanılmamaktadır. Bunun yerine dijital ve optik nitelikle ölçü alma teknikleri kullanıldığı için, daha yorucu ve zahmetli olan manuel ölçü alma yöntemleri yavaş yavaş yerini dijitale bırakmaktadır. Bu sayede yüksek çözünürlüklü optik kameralar yardımı ile mikro düzeyde ölçüler alınmaktadır. Hem hasta hem de hekim açısından konfor sağlamaktadır.