Diş Protezim Düştü. Ne yapmalıyım?

Çoğumuz için diş protezleri, neredeyse gerçek bir diş gibi ağzımızın bir parçası haline gelir. Orada olduğunu bile unutabiliriz. Diş kaplamaları uzun ömürlü olabilse de, dişlerimizle aynı aşınma ve yıpranmaya maruz kalırlar ve zamanla uyumları bozulup yerinden çıkabilir. Genellikle paniğe gerek yoktur, ancak mümkün olan en kısa sürede diş hekiminize göründüğünüzden emin olmalısınız.

Diş Kaplama İşlemi Nedir?

Diş kaplama, hasarlı dişin üzerine yerleştirilen diş şeklindeki bir başlıktır. Porselen diş, kırık bir dişi onarabilir, zayıf bir dişi koruyabilir, eksik bir dişi tamamlayabilir veya büyük bir dolguyu veya kök kanalını kapatabilir. Diş protezleri altındaki dişe özel bir uygulama ile yapıştırılır. Diş kaplama, bazı durumlarda metal destekli seramik malzemeden yapılır. Önceden hastalar altın veya diğer güçlü metallerden yapılmış diş kaplama yöntemlerini tercih ederken, günümüzde birçok hasta komşu dişlerin görüntüsüne benzer seramik malzemeyi tercih etmektedir. Porselen dişler özellikle zamanla beraber yıpranır ve dişle uyumunu kaybederek düşer. Çoğu diş hekimi, diş kaplama ortalama ömrünü 10 ila 15 yıl olarak tahmin etmektedir.

Porselen Diş Neden Düşer?

Kaplama diş çeşitli nedenlerle gevşeyebilir ve düşebilir. Bazı durumlarda eskiyen diş kaplaması bütünlüğünü kaybedebilir. Bir diğer nedeni ise altındaki dişten kaynaklanan sorunlar zamanla porselen dişin düşmesine neden olabilir. Yaralanma veya sert yiyecekleri ısırma gibi dış etkenler nedeniyle porselen diş gevşeyebilir. Kaplamanın altındaki diş çürüğü, diş protezinin gevşemesinin bir başka önemli nedenidir. Bu durumda, kaplama diş değiştirilmeden önce çürüğün tedavi edilmesi gerekecektir.

Sürekli diş gıcırdatma veya sıkma da bir diş kaplamasının kaybına neden olabilir. Çoğumuz dişlerimize gıcırdatarak uyguladığımız baskının farkında değiliz. Diş hekiminiz bunun sizin durumunuzda bir faktör olduğuna karar verirse, dişinizi onardıktan ve kaplamanızı değiştirdikten sonra bir gece koruması önerebilir.

Diş Protezim Düşerse Ne Yapmalıyım?

Diş protezinizin ağzınızda çıktığını fark ederseniz, mümkünse onu bulmaya ve saklamaya çalışın. Yutmamaya veya ciğerlerinize solumamaya dikkat edin. Derhal diş hekiminizin ofisini arayın ve resepsiyon görevlisine diş kaplamanızın düştüğünü bildirin.

Bir diş protezinin yenilenmesi gerektiğinde, yeni protezi beklerken altta yatan bölgenin enfekte olmasını önlemek önem taşır. Bunu yapmanın en iyi yolu, diş hekiminizi olabildiğince çabuk görmeniz ve tabii ki bu arada alanı temiz tutmanızdır. Yumuşak bir fırça ile hafifçe fırçalamak alanı temiz tutmanızı sağlar.

Diş Hekimi Ziyaretim Nasıl Olacak?

Düşen diş yenilenmeden önce, diş hekiminiz alanı dezenfekte edecek ve altta yatan dişteki herhangi bir çürümeye veya hasara bakacaktır. Bazı durumlarda, bu çürüme veya hasar çok fazlaysa, diş hekiminiz öncelikle hasarlı dişi tedavi edecektir. Ardından, gerekiyorsa eski kuronu (protezi) yenilemek için mevcut dişin ölçüsünü alacak ve laboratuvarda yeni bir kuron yaptırarak eski protezi değiştirecektir. Bazı durumlarda, süreci tamamlamak için iki veya daha fazla diş hekimi ziyareti gerekebilir.

Protezi düşen dişiniz dolgu ya da kanal tedavisi ile tedavi edilemeyecek kadar harapsa, hekiminiz bu dişim çekimini önerebilir. Böyle bir durumda çekilen diş yerine dental implant ilk seçenek olarak değerlendirilir.

Diş kuronlarının düşmesi genellikle acil bir durum değildir. Ama unutmayın, bir diş protezi sadece görünüşünüzü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bakteriler ile altta yatan diş ve yumuşak doku arasında bir bariyer görevi görür. Birincil endişeniz, bu hassas bölgeye enfeksiyon bulaşmasını önlemektir ve bu, diş hekimi koltuğuna olabildiğince çabuk oturmak anlamına gelir. Hızlı bir şekilde harekete geçmek genellikle daha kolay bir onarım ve eski gülüşünüze daha hızlı dönüş anlamına gelir.