Yıllar içerisinde en popüler diş estetiği çözümlerinden biri haline gelmiş olan yaprak porselen, kişilerin daha rahat ve özgüven dolu bir biçimde gülümsemelerine katkıda bulunan bir diş kaplama prosedürü olarak bilinmektedir. Yaprak porselen diş kaplama uygulaması, “yaprak tipi” porselenlerin bir araya gelmesinden oluşan ve dişleri bu yapraklarla kaplamaya yönelik tasarlanan bir tedavi süreci olarak karşımıza çıkar. Yaprak porselen diş kaplama, bir yandan kusursuza yakın bir gülümseme görünümü sunmayı amaçlarken diğer yandan kişinin ağız fonksiyonlarını eksiksiz bir biçimde yerine getirebilmesine yardımcı olur. Dört dörtlük bir gülümsemeye sahip olmak ve güvenle gülümsemek için yaprak porselen tedavisi, en ideal estetik diş tedavileri arasında yer almaktadır. Yaprak porselen nedir, yaprak porselen uygulamaları nasıl yapılır ve yaprak porselen diş kaplama ile ilgili bilmek istediğiniz her şey için doğru yerdesiniz.

Yaprak Porselen / Porselen Lamine Nedir, Ne İşe Yarar?

Yaprak porselen, diğer adıyla porselen lamineler, isminin de anlattığı gibi, porselenden yapılan ve orijinal dişlerin üzerini kaplamak üzere üretilen, yaprak şekilli diş kaplama materyalidir. Yaprak porselen tedavisi de üretilen bu yaprak porselenlerin dişlerin üzerine yerleştirilmesinden ve sabitlenmesinden oluşan bir tedavi sürecidir. Söz konusu bu yaprak porselenlerin üretimi olduğu zaman her şeyden önce kişinin ağız ve diş yapısı göz önünde bulundurulur. Üretim gerçekleşirken kişinin diş yapısına ve görünüme en yakın doğallıkta bir tasarım elde edilmesi amaçlanırken, aynı zamanda en yüksek kaliteden materyaller kullanılmakta ve tedavi sonucunda uzun ömürlü bir kullanım hedeflenmektedir.

Bu tedavi yönteminde materyal olarak porselenin seçiliyor olmasının sebebi, dişlerin natürel rengine ve görünümüne en yakın malzeme olmasıdır. Dört dörtlük bir gülüş tasarımı elde etmek için diş hekimlerinin en çok tercih ettiği materyalin başında porselen gelmektedir.

Yaprak porseleni kimler yaptırabilir diye baktığımız zaman, pek çok farklı ağız ve diş sorununa çözüm olabileceğini görüyoruz:

– Çatlak dişler
– Ucu kırık ya da ufalanmış dişler
– Dişlerde renk bozukluğu
– Dişler arasında boşluklar
– Şeklinde deformasyon olan dişler
– Diğer kozmetik bozukluklar

Yaprak Porselen Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaprak porselen nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, aslında işin özü oldukça basittir. Tedavi birkaç aşamadan oluşur. İlk aşamada diş yüzeyleri derinlemesine bir temizlikten geçer. Diş hekimi, tedavisi yapılacak dişlerin üstünde yer alan ince plak tabakasını siler ve diş yüzeyini temizler. Dişlerdeki soruna göre de diş yüzeyinden çok ince bir aşındırma yapması gerekebilir. Herhangi bir sorun olmaması durumunda genellikle alınan bu tabaka miktarı 0.5 ile 0.7 milimetre arasında değişmektedir. Bazı vakalarda ise diş yüzeyi hiç aşındırılmadan “prepless” yöntemi ile direkt olarak ikinci aşamaya geçilebilir. Yaprak porselen diş uygulamasının bu ilk aşaması oldukça basit bir aşamadır ve hasta, herhangi bir anestezi gerektirmeden, acısız bir şekilde bu aşamadan geçebilir.

Tedavinin ikinci aşamasında porselen yaprak kaplama yapılacak olan dişlerin dijital görüntüleri elde edilir. Bunu yaptırmanın iki yolu vardır: Manuel olarak diş kalıbı alarak ya da güncel ve dijital bir yöntem olan CEREC teknolojisini kullanarak. Elde edilen imajlar, ardından laboratuvara gönderilir ve belirlenen ölçülere göre yaprak porselen üretimine başlanır.

Tedavinin üçüncü aşaması olan yaprak porselen üretim süreci, yaklaşık 2-3 gün kadar sürebilmektedir. Bu süre zarfında cilalanmış ve dış plağı alınmış olan dişler, zarar görmemesi adına geçici porselen diş kaplamalar ile kaplanır, böylece hasta kalıcı yaprak porselenlerinin gelmesini beklerken dişlerinde hiçbir rahatsızlık hissetmez.

Yaprak porselen lamine üretimi tamamlandıktan sonra tedavinin dördüncü aşaması olan uygulama aşamasına geçilir. Yaprak porselenler, özel bir porselen kaplama diş yapıştırıcısı yardımı ile dişlere tek tek yapıştırılır. Yerleştirilen yapraklar, gerek duyulan yerlerde törpülenebilir ya da yeniden şekillendirilebilir. Son aşama da tamamlandıktan sonra yaprak porselen uygulaması tamamlanmış olur. Yaprak porselen lamine işlemi, toplamda 2 – 3 gün süren bir süreçten meydana gelmektedir.

Yaprak porselen ile diş kaplama tedavisi sona erdikten sonra, herhangi beklenmedik bir durum oluşmadığı takdirde hastaları oldukça rahat ve sorunsuz bir iyileşme süreci beklemektedir. Lokal anestezi uygulanmadığı sürece hasta kendi kendine araba kullanarak evine gidebilir, dilediği gibi günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir. Yine aynı şekilde ertesi gün işe gidebilecek olan hasta, dilerse tedaviden hemen sonra da mesaisine katılabilir. Yaprak porselen uygulaması sonrası ağrı, yok denecek kadar az olduğu gibi, ağrı oluştuğu durumda sıradan bir ağrı kesici ilaç ile giderebilecek düzeydedir. Tedavinin tamamlanmasını takip eden ilk birkaç gün aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyeceklerden uzak durulmalı, sert ve yapışkan gıdalar tüketilmemelidir.

Yaprak Porselen Dişlere Zarar Veren Bir İşlem Midir?

Yaprak porselenler diş hekimliğinde gülüş tasarımında sıkça başvurulan tedavi türlerinden biridir. Bunun nedeni ise dişlere diğer uygulamalara kıyasla en az müdahalenin yapılmasıdır. Aralıklı dişlerdeki boşluğun kapatılması gibi bazı durumlarda, diş dokusuna hiç müdahale edilmeden de uygulanabilmektedir. Bunu belirlemede diş konumları ve rengi önem taşır. Halk arasında “Porselen Kaplama” adı verilen ve dişlerin küçültülerek porselen ile kaplandığı tedavi türüne göre yaprak porselenler son derece zararsız bir işlemdir.

Yaprak Porselen Çeşitleri Nelerdir?

Yaprak porselen tedavisi sırasında kullanılan temel materyal elbette porselendir. Doğal diş görünümüne en yakın madde olduğu ve dişlerin üzerine yerleştirildiğinde fark edilmeyecek kadar ince şekilde üretilebildiği için genellikle estetik bir diş kaplama görünümüne kavuşmak için porselen tercih edilir. Bununla birlikte lamine uygulamalarında daha estetik bir görüntü kazandırmak için en sık tercih edilen tam seramik porselen türü ise cam seramiklerdir. Bu maddeler arasında seçim yaparken kişinin ağız ve diş yapısı, dişlerinin şekli ve hangi malzemenin daha efektif, daha uzun ömürlü olacağı etmenleri göz önünde bulundurulur.

Yaprak Porselen Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Yaprak porselen kaplamanın beraberinde getirdiği pek çok avantajı vardır. Kişinin gülümsemesine hatrı sayılır bir estetik katkı sağlaması, uzun ömürlü bir uygulama olması ve 2-3 gün gibi kısa bir zaman dilimi içinde tamamlanabilmesi, bunlardan sadece birkaç tanesidir. İşte yaprak porselen lamine yaptıranların bu uygulamadan elde ettikleri avantajlar:

– Verimli ve etkilidir: İster çatlak, ister kırık, ister rengi atmış dişler olsun; eğer dişlerinizin rengini ve boyutunu değiştirmek istiyorsanız, kaşınıza çıkacak en etkili ve verimli tedavi yöntemi yaprak porselen uygulamasıdır.

– Doğal görünümlüdür: Yaprak porselen yaptırdıktan sonra hiç kimsenin dişinizde yapay bir eklenti olduğunu fark etmesi mümkün değildir; yaprak porselenler size gülüş tasarımında ulaşabileceğiniz en doğal görünümü kazandırır.
– Hızlıdır: Yaprak porselen üretimindeki bekleme sürecini bir kenara alırsak, uygulamanın tamamlanması oldukça kısa bir zaman dilimi gerektirir. Bununla birlikte ilki ölçü, ikincisi de uygulama olmak üzere diş hekiminizi normalde sadece 2 kere ziyaret etmeniz yetebilir.

– Lekelere karşı dayanıklıdır: Ağız ve diş tedavilerinde porselen, sadece en estetik ve en doğal görünümü sağlayan materyal olarak değil, aynı zamanda lekelere karşı da en dayanıklı madde olarak bilinir. Kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak yaptırdığınız yaprak porselenler, herhangi bir lekelenmeye maruz kalmadan size uzun yıllar hizmet edebilir.

– Dayanıklı ve uzun ömürlü bir tedavidir: Eğer düzgün bir şekilde bakımı yapılırsa yaprak porselenler 10 ila 30 yıl arasında dayanabilir.

– Gülüşünüzü yeniden tasarlamanızı sağlar: Yaprak porselen uygulaması sonrasında çok daha estetik, çok daha çekici ve göz alıcı bir gülümsemeye sahip olacağınız aşikardır.

Yaprak Porselen Lamine Herkese Uygulanabilir Mi?

Yaprak porselen uygulaması için belli endikasyonlar vardır. Kapanış sorunu olan ya da şiddetli diş sıkma problemi olan kişilere porselen lamine diş kaplaması tavsiye edilmez. Gece diş sıkma problemi olan kişilerde “gece plağı” kullanımı ile desteklenebilir. Bu şekilde çok ince yapıda olan yaprak porselenlerin zarar görmesi engellenebilir. Yine de porselen lamine hakkında en doğru bilgiyi protez uzmanından muayene randevusu ile almanız daha doğru olur.

Yaprak Porselen Fiyatları Neler, Nerede Yaptırabilirim?

Yaprak porselen fiyatları, işlem yapılacak olan dişlerin yapısına, işlemin uzunluğuna ve tekniğine göre farklılık gösterebilir. Bu fiyatların değişiminde rol oynayan bir diğer etmen de elbette uygulanacak olan lamine diş malzemesi ve miktarıdır. Dilerseniz siz de kliniğimizde yaprak porselen işlemi yaptırabilir, daha sağlıklı, daha bakımlı ve daha estetik bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.