Günümüzün gelişen teknolojisiyle artık çocukların diş bozuklukları da şeffaf plaklarla tedavi edilebilmektedir. Daha öncesinde çocuk dişlerindeki yamukluğun düzeltilmesi için diş teli ya da ağız içi apareyler / aygıtlar kullanılırken, tel tedavisi yerine şeffaf plakla ortodonti tedavisi gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Yetişkinlerde uygulanan şeffaf plak tedavisi Invisalign olarak adlandırılırken, gençlerde uygulanan tedavi Invisalign Teen, çocuklarda ise Invisalign First olarak adlandırılır.

Çocuklarda Invisalign şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir?

 • Konuşmayı etkilemez: Şeffaf plakla ortodonti tedavisinde plaklar sadece diş yüzeyini kapladığı için plakların konuşmaya olumsuz bir etkisi olmaz! Şeffaf plakların aksine, ağız içinde kullanılan diğer damaklıklar ya da apareyler damak yüzeyini kaplayarak dil alanını daraltır. Bu nedenle çocuklar özellikle tedavinin ilk zamanlarında konuşma zorluğu yaşarlar.
 • Hijyeniktir: Sabit ağız içi aygıtların aksine, şeffaf plaklar yemeklerde çıkartıldığı için, dişlerin yüzeyinde ekstra besin tutulumu gerçekleşmez. Dişlerin fırçalanmasında herhangi bir ek işlem gerektirmez.
 • Görünmez: Şeffaf plaklar adı üstünde transparan bir malzemeden üretildiği için dışarıdan bakıldığında diş teli gibi belli olmazlar.
 • Süt dişleri ağızdayken uygulanabilir: Diş teli takmak için genellikle süt dişlerinin düşmesi ve daimi dişlerin sürmesi beklenmesi gerekir. Fakat şeffaf plaklarla diş tedavisi için çocukların ağzında süt dişleri varken de erken yaşta ortodonti tedavisine başlanabilir.
 • Hızlı ve öngörülebilir hareket: Şeffaf plaklarla ortodonti tedavisinde, tedaviye başlamadan dişlerin bitmiş halini dijital olarak görme imkanı elde edersiniz. Toplam şeffaf plak tedavi süresinin kaç hafta olacağını ve toplamda kaç tane şeffaf plak kullanacağınızı en başından biliyor olursunuz.
 • Kısa tedavi süresi: Şeffaf plaklar, dişi üç boyutta hareket ettirebilme kabiliyetleri sayesinde daha fazla diş hareketini daha az sürede gerçekleştirir. Bu sayede uzun süreli damaklık tedavileriyle elde edilen diş hareketi, şeffaf plaklara birkaç hafta içinde elde edilebilir.
 • Kolay kullanım: Şeffaf plakların kullanımı kolaydır. Çocuklar tek başlarına rahatlıkla şeffaf plakları dişlerine takıp çıkarabilmekte oldukça başarılıdır. Siz yanında değilken de kendi başlarına yemek öncesi plakları çıkarıp ihtiyaçlarını giderebilirler.

Kaç yaşındaki çocuklara Invisalign şeffaf plak tedavisi uygulanabilir?

Şeffaf plaklarla ortodonti tedavisinde belirli bir yaş sınırlaması yoktur. Önemli olan ağız içinde sürmüş olan diş sayısıdır. Bunun için tedavi gerektiren çenedeki 6 yaş dişi denen 1. büyük azı dişleri ve en az iki tane ön keser dişinin ağızda olması gerekmektedir. Ortalama olarak 7 yaş itibari ile tedaviye başlanabildiği söylenebilir. Kesin bilgi edinmek içinse, konusunda uzman bir ortodontistin klinik muayenesi en sağlıklı olanıdır.

Şeffaf plak tedavisine nasıl başlanır?

Invisalign şeffaf plaklar kişi özel hazırlanırlar. Bu nedenle öncesinde tedavi görecek olan dişlerin modellemesi yapılır. Çocukların dişlerinin ölçüsünü almak ölçü kaşıkları ve aljinat denen hamur kıvamındaki maddeyle ölçü almak biraz tedirginlik yaratabilir. Diş kliniğimizde bu işlemi yapmak için dijital ağız içi tarayıcı bulunmaktadır. Birkaç dakika içerisinde dişlerin ağız içi tarayıcı iTero ile üç boyutlu modeli elde edilir. Ekranda dişlerin kendi görüntüsünü dışarıdan üç boyutlu olarak inceleme fırsatımız olur.

Dijital Ortodonti Simulatörü ile de dişlerin tedavisi bitmiş durumunu öngörme şansımız vardır.

Şeffaf plak öncesinde tam bir ağız hijyeni sağlanabilmesi için öncesinde çürük vb işlemlerin bitmiş olması önerilir.

Çocuklarda Invisalign şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer?

Şeffaf plaklarla tedavi edilmesi gereken diş yamukluğunun durumuna bağlı olarak tedavi süresi değişmektedir.

Basit vakalarda şeffaf plakla tedavi süresi 12 hafta (3ay) civarı iken, daha ileri vakalarda şeffaf plakla tedavi süresi 30 hafta (7 ay) ve daha üzerini bulabilir. En iyi sonucu elde etmek için Invisalign şeffaf plakların günde en az 20 saat kullanılması gerekmektedir.

Her plak doktorunuzun önerisiyle 5 ila 7 gün arasında kullanıldıktan sonra bir sonraki plakla değiştirilir. Örneğin ortodonti uzmanınız plakların haftada bir değiştirilmesini önerir ve toplamda 12 plağınız varsa, tedavi süresinin de 12 hafta olarak düşünülmesi gerekir.

Çocuklarda şeffaf plakların kullanım süresi 5 ile 7 gün arası değişirken, yetişkinlerde plak değişim süresi 10 ile 14 gün arası değişmektedir.

Şeffaf plakları yemek yerken çıkarmak gerekir mi?

Yemeklerde plakların kullanımı uygun değildir. Yemek öncesinde çıkararak kutusuna konmalı, yemek sonrasında tekrar takılması gerekir. Invisalign şeffaf plaklar ağızdayken su içilebilir fakat su haricinde başka bir sıcak içecek ya da meşrubat içilmesi tavsiye edilmez.

Invisalign Şeffaf plaklarla spor yapılır mı?

Çocuklar şeffaf plaklarla tedavi görürken sportif ya da sanatsal faaliyetlerini sürdürmelerine bir engel bulunmamaktadır. Plaklar dişlerin yüzeyini sıkıca kaplar ve performans sırasında istenmeden yerinden çıkma ya da düşme gibi bir sorun yaşanmaz. Bu sayede sosyal yaşantılarını olumsuz olarak etkilemez.

Çocuklarda hangi durumlarda Invisalign şeffaf plaklar tercih edilir?

 • Süt dişlerinin travma ya da çürük nedeniyle erken yaşta kaybedildiği durumlarda kullanılabilir. Süt dişleri altından gelen dişlerin yerini tutar. Olması gereken zamandan önce düşerse, altından gelecek olan dişin de yamuk çıkmasına, damaktan gelmesine ya da çıkacak yer bulamayıp gömülü kalmasına neden olabilir. Bunu engellemek için şeffaf plak tedavisi ile dişler olması gereken konumlara geri götürülür ve altından gelen dişin doğru sürmesini sağlar.
 • Özellikle üst keser dişlerin öne doğru fırlak olduğu durumların tedavisi için şeffaf plaklar kullanılabilir. Erken yaşta keser dişlerin eğimlerini düzeltmek önemlidir. Aksi durumda öne eğimli dişler her zaman travmaya açıktır ve en ufak darbede bu dişlerde kırılma, parçasının kopması sıkça karşılaşılan bir durumdur. Şiddetli darbelerde ise dişin kökünün kırılması ya da dişin komple yuvasından çıkması da başa gelen durumlardandır.
 • Dişlerin çapraşıklığının düzeltilmesinde şeffaf plaklarla tedavi güzel sonuçlar vermektedir. Diş çapraşıklığının erken tedavisi, ileriki dönemde erken temaslardan kaynaklanan diş aşınmalarının da önüne geçmekte ve diş formunun korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Dişlerin aralıklı olduğu durumlarda bu boşlukların kapatılması için de şeffaf plak tedavisi kullanılabilir. Diş sürme yaşlarına ya da çene – diş yapısına bağlı olarak tedavi süresince bazı süt dişlerinin yanlarındaki boşlukların korunması gerekebilir. Bunlar devamında gelecek olan daimi dişlerin doğru çıkmasını sağlamak için önemlidir.
 • Ters kapanış varlığında, özellikle ön dişlerde istenmeyen temas alanları oluşur. Sürekli olarak travma alan bu dişlerde kemik kaybına bağlı olarak dişeti çekilmesi görülür ve dişin sağlığını tehlikeye atar. Bu tip durumlarda vakit kaybetmeden ortodontik tedavi ile ters kapanışta olan dişlerin konumlarının düzeltilmesi gerekmektedir.

Invisalign şeffaf plaklarla tedavide nelere dikkat edilmesi gerekir?

Şeffaf plakların tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu plakların kullanım süresidir. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanımı tedavinizin başarısı için önem taşımaktadır.

Bir diğer önemli nokta ise plakların yemekte çıkarıldıktan sonra mutlaka kendi kutusunda saklanmasıdır. Eğer çıkardıktan sonra kutuya konmaz ve peçeteye sarılısa, genellikle farkedilmeden çöpe gitmektedir. Bu gibi durumda ortodontistinizle irtibata geçip bilgi vermeniz gerekir. Plak kullanım gününüze göre yenisinin sipariş edilmesi gerekebilir.

Çocuklarda Invisalign şeffaf plakla tedavi fiyatı ne kadardır?

Invisalign şeffaf plak tedavi fiyatları, uygulanacak olan tedavi türüne ve tedavinin süresine yani toplamda kullanılması gereken plak sayısına göre değişiklik göstermektedir. Siz de çocuğunuz için en uygun şeffaf plak tedavisi için daha detaylı bilgi almak isterseniz, Zekeriyaköy’de bulunan Dentvizyon Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden ortodonti randevusu talep ederek muayene olabilirsiniz!