Dijital Diş Hekimliği

Hızlı, dijital ve modern bir diş tedavisi yöntemi sağlamak, teknolojinin beraberinde getirdiği sayısız avantaj ile artık mümkün. 21. yüzyıl teknolojisinin entegre edildiği ve diş hekimliği tedavilerini çok daha seri, kolay ve innovatif hale getiren dijital diş hekimliği süreçleri, farklı alanda pek çok diş tedavisine bambaşka bir boyut kazandırabiliyor. Dijital diş hekimliği ve dijital ölçü sistemleri ile ilgili bilmeniz gereken her şey bu yazıda sizin için derlendi.

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital Ağız İçi Tarayıcı
Dijital Ağız İçi Tarayıcı

Dijital diş tasarımı olarak da bilinen dijital diş hekimliği, temelinde CAD-CAM teknolojisini kullanılır. Dijital diş hekimliği süreçlerini daha iyi anlayabilmek adına öncelikli olarak CAD CAM sistemlerinin nasıl çalıştığına yakından bakmak gerekir.

CAD CAM, aslında yalnızca dişçilik dünyasında değil, ondan öte pek çok farklı sektörde kendine yer bulan bir üretim sistemi olarak bilinmektedir. CAD CAM’in temelinde bir ürünü kavramsal aşamadan, somut üretim aşamasına geçirmek yer almaktadır. Bu aşamaların tamamlanması için ise çeşitli bilgisayar programları ve yazılımları kullanılmaktadır.

CAD CAM Sistemleri Nasıl Çalışır?

İsminden de anlaşılacağı üzere CAD CAM sisteminin temel olarak iki aşaması vardır: CAD ve CAM.

CAD Aşaması

Computer Aided Design, yani bilgisayar destekli tasarım aşamasında, ürün tasarımlarında bilgisayar yazılımlarından destek alınır. Bu aşama esnasında dijital üç boyutlu görüntüleme yapılabildiği gibi pek çok farklı dijital ölçü sistemlerinden de yararlanılmaktadır. Bu aşama, dijital diş tasarımı sürecinin somut ve yazılımsal kısmını ifade etmektedir.

CAM Aşaması

Computer Aided Manufacturing, yani bilgisayar destekli imalat aşamasında ise artık yapılan tüm dijital ölçümlemeler somut bir hal almaya başlar. Çeşitli yazılım programları aracılığıyla hazırlanan diş modelleri ve diş tasarımları, fiziksel olarak işlenmeye ve üretilmeye başlar. Bu imalatın sonunda ise yapılacak olan işleme bağlı olarak bir tedavi planı oluşturulur. İmplant tedavisi, protez diş ya da Cerec 3D diş gibi farklı işlemler, CAD CAM sistemi ile hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Dijital Diş Hekimliği Nasıl Yapılır?

Diş Hekimliğinde Lazer
Diş Hekimliğinde Lazer

CAD CAM teknolojisi yardımı ile gerçekleştirilen dijital diş hekimliği, hastaya yepyeni bir diş ve ağız tasarımı sunma konusunda en başarılı yöntemlerden biri olarak bilinir.

Bu dijital teknolojiden önce ağız içinde bir restorasyon yapmak, oldukça külfetli ve uzun bir süreçten geçmeyi gerektirirdi. Ağızdan ölçü alınır, ölçünün içine alçı dökülür, yeni bir diş modeli oluşturulur ve bu model üstünde mumsu maddeler kullanılarak tasarım yapılırdı. Söz konusu modelin üretim aşamasına gelindiğinde ise tasarlanan yeni diş yapısı, kalıba alınarak yüzde yüz manuel işçilik ile son halini alırdı.

Dijital diş hekimliği teknolojisi sayesinde ise bu restorasyon sürecinin neredeyse tamamının makineleştiğini, dolayısıyla da hızlandığını söylemek mümkün. Sürecin tamamlanma aşamasında ağız içinden alınan veriler, 3D tarayıcılar ve bilgisayar yazılımları sayesinde sanal ortama aktarılır ve geriye kalan tasarlama aşamaları tamamen bilgisayar tarafından gerçekleştirilir. Bu aşamalarda gelişmiş tornalama cihazları da kullanılarak modelin son hali ortaya çıkmış olur.

Dijital Ortodonti
Dijital Ortodonti

Aynı zamanda Cerec uygulaması olarak da bilinen bu yenilikçi tedavi yöntemi, diş hekimliğinin pek çok farklı aşamasında kullanılabilmektedir. Kuron ve köprü kurulumu, lamine diş uygulamaları, inley ve onley uygulamalar, porselen diş yenilemeleri, protez dişler, implant tedavisi, implant planlama ve pek çok ortodontik tedavi için CAD CAM dijital dişçilik sistemlerine başvurmak mümkün oluyor. CAD CAM teknikleri aynı zamanda dişlerde veya ağızda meydana gelebilecek herhangi bir patoloji tespiti konusunda da oldukça başarılı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sistemin özünde dijital üç boyutlu görüntüleme mantığının yattığını belirtmekte fayda vardır. Üç boyutlu optik ölçücüler sayesinde ağız içi kameralar yardımı ile hastanın ağzının 3 boyutlu imajları elde edilir. Bu imajlar, amaca uygun yazılımlar tarafından işlendikten sonra bilgisayara aktarılır ve ardından da hassas bir üretim aşamasına geçerler.

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları Nelerdir?

Dijital diş hekimliği, özellikle son yıllarda hastaların daha zahmetsiz ve daha pratik bir diş tedavisi için başvurduğu yöntemlerin arasında kendine yer edinmiştir. Dijital tarama, dijital tasarım ve dijital üretim olmak üzere üç farklı aşamadan oluşan dijital diş hekimliği, pek çok avantajı da beraberinde getirir. Dijital diş hekimliğinin hastalara sunduğu yenilikçi faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.

Diş Tedavisini Kısaltma

Dijital diş hekimliğinde kullanılan bilgisayar yazılımları, bazı durumlarda 2 saat kadar bir süre içerisinde hastanın tüm tedavisini tamamlayabilmektedir. Bu hem hekim, hem de hasta için oldukça önemli bir avantajdır.

Estetik ve Biyolojik Madde Kullanımı

CAD CAM sistemlerinde kullanılan maddeler biyolojik açıdan güvenilir olduğu için hastanın sağlığına herhangi bir zarar teşkil etmez.

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital ağız içi tarayıcı sayesinde, dişlerin taraması gerçekleştirilir ve kişi dişlerinin güncel üç boyutlu görüntüsünü ekranda inceleyebilir. Buna ek olarak eğer hasta dilerse, dakikalar içinde ortodontik tedavi simülasyonu ile dişlerinin ortodontik tedavi sonrası durumunu görme fırsatı olur.

Geleneksel Yöntemlerden Daha Yenilikçi Teknikler

Dijital ağız içi tarayıcı sayesinde ağız içinden mum benzeri maddeler ile ölçü alma yöntemi kullanılmamaktadır. Bunun yerine dijital ve optik nitelikle ölçü alma teknikleri kullanıldığı için, daha yorucu ve zahmetli olan manuel ölçü alma yöntemleri terk edilmiştir. Bu sayede yüksek çözünürlüklü ve lazer destekli kameralar yardımı ile mikro düzeyde ölçüler alınmakta ve hata riski de minimize edilmektedir. Hem hasta hem de hekim açısından konfor sağlamaktadır.

İnsan Faktörünün Olmaması

Dijital diş hekimliği süreçlerinde devamlı olarak yapılan geliştirme ve iyileştirmeler, “insan” faktörüne bağlı olan hata risklerini bu sayede en aza indirgemiş olur.

İmplant Tedavilerinde Daha Fazla Başarı

Dijital diş hekimliği süreçlerinin pek çok tedavide etkili bir yöntem olduğu bilinmekle birlikte, özellikle implant tedavilerinde ekstradan başarı gösterdiği klinik araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Dijital diş hekimliği süreçleri sayesinde implant aşamasında ihtiyaç duyulan eksik diş bölgesinin görüntüleri, bilgisayar ortamında karşılaştırılır ve 3D bir yazılım yardımı ile muhtemel restorasyon senaryolarına ulaşılır.

CAD CAM sistemine ve dijital diş hekimliğine uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemek için polikliniğimizi ziyaret etmeniz yeterli. Dijital diş hekimliği kapsamında yapılan inley, onley, laminasyon, kuron ya da köprü gibi farklı diş tedavileri, uzman diş hekimlerimizin görüşleri ile birlikte size de uygulanabilmekte ve oldukça başarılı bir tedavi sonucu elde edilebilmektedir. Dijital diş laboratuvarı imkanları sayesinde başta Cerec teknolojisi olmak üzere dijital diş hekimliğinin tüm nimetlerinden yararlanmanız mümkündür. Dijital diş hekimliği tekniklerinden yararlanıp yararlanamayacağınızı yaşınız, cinsiyetiniz, çene kemiği yapınız ve tedavisi gereken dişinizin konumu gibi farklı faktörler belirleyecek, son kararı ise alanında uzman diş hekimlerimiz verecektir.

CAD CAM teknolojileri, Cerec sistemi, dijital diş tasarımı ve dijital diş hekimliğine dair merak ettiğiniz her şey hakkında detaylı bilgi almak ve hemen bir randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 
× WhatsApp İletişim