Daha önce “gömülü diş” ya da “gömük diş” kavramları ile karşılaşmış olabilir, ancak tam olarak ne olduklarını ve nasıl bir diş türünü ifade ettiklerini anlamamış olabilirsiniz. Ortodonti ve diş hekimliği dünyasında gömülü diş, yeterince alanı olmadığı ya da doğru pozisyona gelemediği için henüz çıkamamış diş olarak bilinmektedir. Gömülü dişlerin neden ve nasıl meydana geldiği ile ilgili araştırmalar ve tartışmalar halen süregeldiği gibi, çoğu vakada sebebi henüz tam anlamıyla açıklanamamaktadır. Elbette genetik faktörlerin büyük rol oynadığı gömülü diş problemlerinde gömülü diş ameliyatı başta olmak üzere pek çok farklı tedavi yöntemi yer almaktadır. Gömülü diş nedir, neden olur ve nasıl tedavi edilir gibi soruların cevabını arıyorsanız, doğru adrestesiniz.

Gömülü Diş Nedir?

Gömülü diş iki farklı anlam ifade edebilir: Ya ağız içinde çıkması için yeterince alan olmadığı için çıkamayan bir diştir, ya da yanlış yönde, yanlış pozisyonda, yanlış bir konumda çıkmaya çalıştığı için baş gösteremeyen bir diştir. Her iki durumda da diş gömülü kalır ve kendiliğinden çıkması bir noktadan sonra imkansız hale gelebilir.

Çoğu gömülü diş problemi yirmilik dişlerde baş gösterir, ancak yirmilik olmayan dişlerin de gömülü olarak kalabilme olasılığı her zaman vardır. Diş etinden çıkması herhangi bir sebepten ötürü durdurulmuş olan gömülü dişler, bazı durumlarda kısmen ya da yarıya kadar çıkabilir, ardından da çıkmayı kesebilirler. Her gömülü diş vakasının kendine has bir yapısı olduğunu ve bu tip gömülü diş vakalarında kişiye özel bir tedavi yönteminin uygulanması gerektiğini unutmamak gerekir.

Gömülü Diş Belirtileri Nelerdir?

Eğer aşağıdaki belirtilerden bir ya da aynı anda birkaç tanesine sahipseniz, gömülü diş problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz:

* Kırmızı, şiş ya da kanayan diş etleri
* Kötü ağız kokusu
* Ağızdaki diş sayısında eksiklik
* Ağızda sürekli olarak kötü bir tat
* Ağzı açmakta zorlanma
* Ağzı açarken, çiğnerken ya da ısırırken ağrı

Gömülü Diş Neden Meydana Gelir?

Genel olarak gömülü dişlerin ya da gömülü yirmilik dişlerin bu şekilde olmalarının temel sebebi, ağızda yeterince yer olmamasına bağlanmaktadır. Ağız içindeki dişlerin hali hazırda fazlaca yer kaplıyor olması ve yirmilik dişin kendini konumlandırmak üzere bir alan bulamaması, gömülü diş sorununa yol açan en temel sebeplerden bir tanesidir. Gömülü diş sebepleri arasında bir diğer yaygın neden de elbette genetik faktörlerdir. Eğer ailenizde daha önce gömülü diş problemi ile karşılaşmış bir aile bireyi varsa ya da yirmilik dişlerin çıkması sırasında gömülü olması ile ilgili sorun yaşayan bir akrabanız varsa, böyle bir sorunun sizde de oluşması ihtimali yüksek demektir.

Gömülü Diş Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Eğer siz de gömülü bir dişiniz olduğundan şüphe ediyorsanız, gömülü diş tedavisi kapsamında bir an önce diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Diş hekimi, çene röntgeni çekecek, ardından da gömülü dişi tespit ederek nerede olduğunu, neden gömülü kaldığını ve nasıl çıkması gerektiğini belirleyecektir. Gömülü diş cerrahi yöntemlerine başvurmadan önce şu alternatifleri değerlendirmek gerekebilir:

– Beklemek ve Gömülü Dişi Takip Altına Almak

Eğer gömülü dişiniz herhangi bir yan etki ya da semptom üretmiyorsa, diş hekiminiz bekle-ve-gör yaklaşımını takip etmeyi önerebilir. Bu gibi durumlarda gömülü diş, sık ve düzenli aralıklarla takip edilir, böylelikle gereksiz cerrahi işlemlerin gerçekleşmesinin önüne geçilebilir. Düzenli röntgenler, dişin ne durumda olduğunu, hareket edip etmediğini ya da çıkmaya çalışıp çalışmadığını ortaya koyacaktır. Dişin seyrine göre ilerleyen dönemlerde farklı bir tedavi alternatifine de başvurulabilir.

– Gömülü Diş Çekimi

Hareket eden, diğer dişlere baskı yapan ve kendiliğinden çıkamayan bir gömük diş söz konusu ise en etkili gömük diş tedavisi elbette operasyon müdahalesidir. Özellikle şiddetli ağrı ve sancı gibi yan etkilerin de devreye girdiği vakalarda bu yönteme başvurmak en doğrusu olmaktadır. Zaten gömülü dişlerin ağrı yapıyor olmasının en temel sebebi, aslında içinde bulunduğu lokasyondan çıkmak istemesi ve bu uğraşları sonucu ağızda genel bir baskı oluşturmasıdır.

Gömülü diş çekimi ya da gömülü diş ameliyatı, genellikle bir diş cerrahının muayenesinde yapılır ve çoğunlukla aynı gün eve gidip dinlenebileceğiniz, kısa süreli bir prosedürdür. İşlem yaklaşık 45 dakika – 1 saat kadar sürmekte ve genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Gömülü diş çekimi ameliyatı sonrasında iyileşme süreci ortalama 7 gün sürmektedir, ancak işe ya da okula dönüş için birkaç gün beklemek yeterlidir.

– Tel Tedavisiyle Dişin Ağzı İçine Sürdürülmesi

Özellikle köpek dişlerinin gömülü olduğu durumlarda diş çıkmasına yardımcı olan tedavi türlerine başvurmak mümkün olmaktadır. Diş teli ve braketler bu yöntemlerden sayıldığı gibi süt dişi ya da yetişkin diş çekimi de yardımcı olarak kullanılabilmektedir. Elbette bu yöntem, daha çok çocuk ve gençlerde kullanıldığında efektif olan bir yöntemdir. Eğer gömük dişin sürdürülmesinde herhangi bir sonuca ulaşılmazsa gömülü dişin bir dental implantla ya da köprü ile değiştirilmesi gerekebilir.

Gömülü Dişlerin Oluşturabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

Tamamen gömülü olan dişler hiçbir zaman kendi kendilerine diş etinden çıkmayacağı için onları temizlemeniz ya da bakımını yapmanız da mümkün olmayacaktır. Ancak dişiniz kısmen gömülü ise onu temizlemek daha da zor bir hal alabilir. Bu da hem gömülü dişlerinizi, hem de genel ağız ve diş sağlığınızı risk altına sokmak anlamına gelir. Gömülü dişlerin tedavi edilmedikleri sürece ortaya çıkartabilecekleri bazı komplikasyonları şöyle sıralamak mümkün:

* Diş çürükleri
* Dişlerde istenmeyen boşlukların meydana gelmesi
* Enfeksiyon
* Çevredeki diş köklerine hasar verebilecek ve kemiğe kadar inebilecek kistler
* Diş kökü ya da çene kemiğinde erime
* Diş eti rahatsızlıkları

Gömülü Diş Tedavisi Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Gömülü diş tedavisine başlamadan önce diş hekimi uzmanınızın sizlere verdiği talimatlara birebir uymanız gerekiyor. Diş hekiminiz hangi gömülü diş tedavisine karar verdiyse ona göre bir tedavi planı izleyecek ve tedavi öncesinde gerekli önlemleri alacaksınız. Tedavi sonrasında ise özellikle ilk gün ağız ve diş sağlığınıza ayrıca dikkat etmeniz ve özen göstermeniz çok önemlidir. Diş hekimi, ameliyat tamamlandıktan sonra ne kadar süre herhangi bir gıda tüketmemeniz gerektiğini belirtecektir; bu süreye uymanız önem taşır. Bununla birlikte ilk birkaç gün aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketiminden uzak durmalı, tercihen püre, çorba, muhallebi, smoothie gibi yumuşak ve akışkan yiyecekleri tercih etmelisiniz. Aşırı sert ve yapışkan gıdalardan da uzak durmanız, sizin faydanıza olacaktır. Eğer diş hekiminiz size soğuk kompres uygulaması önerdiyse, bu uygulamayı da aksatmadan ve zamanında uyguluyor olmanız önemlidir, zira soğuk kompres uygulaması özellikle gömülü diş ameliyatının devamındaki ilk birkaç gün içerisinde suratınızın şişmesini ve morarmasını engelleyecek bir önlemdir.

Gömülü Diş Tedavisi Fiyatları Nedir?

Eğer siz de gömülü bir dişiniz olduğundan şüphe ediyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bir diş hekimine görünmeli ve sorunun tam olarak ne olduğunu tespit etmesini sağlamalısınız. Diş hekiminin nasıl bir tedavi yolu belirleyeceği tamamen dişinizin durumuna ve ne kadar gömülü olduğuna bağlıdır. Bazı durumlarda diş hekiminiz gömülü dişinizi olduğu gibi bırakmanızı tavsiye edecekken bazı durumlarda bir an önce gömülü diş çekimi gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyebilir.

Belirtmekte fayda vardır ki herhangi bir semptom göstermeyen ve ilerleme kaydetmeyen gömülü dişler üzerinde en iyi diş hekimlerinin bile tartışmaları ve araştırmaları sürmektedir; bu yüzden de gömülü diş tedavisi hassasiyet ve uzmanlık isteyen bir alandır. Çoğunlukla gömülü diş tedavisinde seçilecek olan tedavi metodu, gömük dişin pozisyonuna, konumuna ve ne tür bir diş olduğuna bağlı olarak belirlenmektedir.

Eğer siz de gömülü dişiniz ile ilgili bir tedavi planı oluşturmak istiyorsanız ve bunu yaparken en iyi doktorlara danışmak istiyorsanız, sizi Zekeriyaköy’de yer alan diş kliniğimize davet ediyoruz. İstanbul’un en tecrübeli ve profesyonel diş hekimlerini kadrosunda barındıran Dentvizyon ile iletişime geçerek gömülü diş tedavisi fiyatlarını öğrenebilir, size en uygun zaman dilimine bir randevu alarak tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.